čtvrtek 12 2015

Pečivo u nás státní hymnu nezpívá, koupili jsme chlebník

Máme chlebník. Na chleba. Dřevěný. Ten chlebník pochopitelně. Přivezla ho moje drahá žena až ze Zlína. Nějak jí tam padl do oka a ona si nemohla pomoct. Snad je to alespoň částečně tím, že přesně takový chlebník už pár měsíců hledáme. Usmálo se na nás tedy štěstí. Jenže s něčím tak úplně nepočítalo.

Říká se tomu garsonka. V podstatě to v překladu znamená „málo místa.“ A zatímco v mnohých ohledech jsem za tento nedostatek vděčný (bordel se nehromadí, ale naopak je pravidelně tříděn a vynášen), v tomto konkrétním případě radost nemám. On se ten šikovný a velmi užitečný chlebníček pomocníček totiž nikam nehodí. Ne snad ani tak z estetických důvodů. My na něj prostě jaksi nemáme místo. Chvilku jsme sice zvažovali dát ho namísto postele, ale něco nám říkalo, že v chlebníku se špatně spí. Teď musíme doufat, aby autorem této informace nebyl chleba… A mimochodem, jak by asi mohl vypadat nevyspaný bochník?

Navrhoval jsem přibít ho na zeď jako obrázek. Vločka o tom nechtěla ani slyšet a zmínila se, že kdybychom měli tu slíbenou knihovnu, netrpěli bychom nedostatkem místa. Byl jsem natolik hodný, že jsem se opomenul zmínit o tom množství nových knih, které každý měsíc dostáváme. Čili o nějakém místě (v KNIHOVNĚ) pro cokoli krom knih (KNIH, aby bylo jasno) nemůže být ani řeč. Jakkoli byla celá tato debata teoretická.

Jenomže tím se pořád nevyřešil problém s akcí „najdi domov pro chleba.“ Tedy, což o to, samotný chléb se dá docela dobře ubytovat na mnoha místech. Ono totiž není až takový problém vymačkat z něj vzduch. To se ovšem o chlebníku říct nedá. Chlebník bez vzduchu je a) špatný vtip, b) velmi zajímavá marketingová strategie, c) nepovedené prkýnko na krájení. Chlebník vlastně zůstává věrný svému jménu, i když by chleba nikdy nepoznal. Představte si, že byste něco podobného mohli použít v jiném kontextu.

Ale to je fuk. Stále totiž máte chleba, co nebydlí ve svém novém domečku. A viditelně ho to frustruje. Ještě chvíli a začne si ten chudák myslet, že je rostlinný tuk určený na smažení a skočí na pánev, aby vám udělal radost. A hranolky. Bohužel to skončí jen čichově poměrně výraznou spáleninou. Takže je zřejmé, čemu se tady snažíme vyhnout.


I když máme česnek…

2 komentáře:

  1. A proto bydlí chlebník v potravinové skříní.

    OdpovědětVymazat
  2. Tak nějaký takový chlebník bychom už pěkně dlouho doma taky potřebovali. Ve skříňce nad kuchyňskou linkou totiž moc místa není a právě chlebník by podle mého názoru byl mnohem praktičtějším řešením. Asi se po nějakém budu muset někde podívat.

    OdpovědětVymazat

Monolog je nejvyšší formou umění. Ale nenechte se odradit, určitě si váš komentář přečtu.