Trosečníkům už Země nestačí

Mise Ares 3 měla být rutinní návštěvou sousední planety. Nějaký ten experiment, trocha vzorků, hezky si pobýt v písčité krajině rudé planety, zajet si na pár výletů v roveru a pak zase hezky hurá domů. Jenomže na Marsu fouká. Hodně. Z důvodů příliš silné bouře je Ares 3 předčasně ukončen. Při spěšné evakuaci dojde k nehodě, při níž zahyne jeden z astronautů.

Tedy, ne tak docela. To by totiž tato audiokniha skončila dřív, než pořádně začne. Ledaže by pojednávala o posmrtném životě první oběti marsovských expedic. Mark Watney ale pochopitelně zemřít nehodlá. Poté, co symbolicky vstane z mrtvých, pustí se do přípravy projektu, jehož cílem je zajistit vlastní přežití až do příletu plánované mise Ares 4. Watneyho tedy čeká nějaký ten pátek na Marsu. Protože jeho kolegové opustili základnu ve spěchu, zůstala po nich spousta užitečných věcí, které se dají využít k více či méně riskantním experimentům prodlužujícím Markův život. Žel, jediné hudební nahrávky na stanici jsou diskotékové…


Jakmile se NASA dozví, že mrtvý astronaut uklízí kolem opuštěné základny, začnou pracovat na způsobech, jak mu poslat potřebnou pomoc. Moderní kombinace Robinsona a MacGyvera se mezitím promění na velkopěstitele brambor a hodlá proměnit svůj kout Marsu v novou Vysočinu. Jenomže je tady ještě samotný Mars, kterému se nový nájemník příliš nezamlouvá. Takže jakmile hlavní hrdina vyřeší jeden problém, objeví se dva další, přičemž se s každým nezdarem zvyšuje nebezpečí smrti. Murphyho zákony jsou bohužel neúprosné. A ruku na srdce, i když nepřejeme Markovi tragický konec, přeci jen je zajímavější, když se jeho záchrana odehraje co nejnapínavěji.

Andy Weir vytvořil tento atraktivní a dramatický příběh na základech moderních vědeckých poznatků. Nemůže se tedy stát (alespoň myslím), že by si něco vycucal z prstu. A ač jsou popisované události čistě fiktivní (snad navždy), působí velmi realisticky. Tento dojem ještě podtrhuje forma vyprávění. Většina děje se odbývá deníkovými zápisy hlavního hrdiny. Posluchači tak často ví jenom to, co samotný Mark Watney. Druhá část vyprávění doplňuje pohled na všechny, kteří se zoufale snaží dostat Marka zpátky na Zemi. Audiokniha toto rozdělení vylepšuje díky hlasům Jana Zadražila a Jana Vondráčka, kteří si své role rozdělili přesně podle knihy. Nemusím snad zmiňovat, že tento fakt posluchačům pomáhá orientovat se v ději. Ne že by to byla nutně potřeba, Marťan patří k tomu nejkvalitnějšímu ze současné světové literaturu, ale každá maličkost potěší.

Andy Weir: Marťan
OneHotBook, 2016
Čtou: Jan Zadražil, Jan Vondráček
11 hodin, 38 minut